Debman.pl

Internetowe porady

Jakim sposobem powstała gospodarka oraz PKB?

W przyrodzie człowieka jest aktywność w zbiorowiskach, gromadach, w jakich z w pewnych sytuacjach wykształcają się reguły i prawa oraz hierarchia ważności poszczególnych jego członków. Takie zorganizowane grupy zdobyły nazwy społeczności ludzkich. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że potrafią wytwarzać lub też pozyskiwać idealna na wspólny użytek.

Lepszy stopień zaaranżowania społeczności ludzkich znamionuje się między innymi zasadą opodatkowania dochodów wszelkich rezydentów. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczane są na zaspokojenie wymogów całej grupy, czyli edukację, bezpieczeństwo, transport itp.

Zanim powszechne opodatkowanie stało się standardem, funkcjonowały przeróżne inne systemy ekonomiczne – sprawdź znacznie więcej na parytet siły nabywczej. W czasach, kiedy tak właściwie jedną z norm odniesień interpersonalnych było niewolnictwo właściciel gospodarstwa rolnego, plantacji lub ewentualnie innego biznesu korzystał z darmowej pracy niewolników. Wynika z tego, że był on posiadaczem nie tylko nieruchomości, urządzeń lecz oraz ludzi. Z od czasu do czasu okazało się, iż ta pozornie komfortowa pozycja plantatora, budowniczego lub także innego przedsiębiorcy ma jedną zasadniczą wadę.

Ludzie zmuszani do pracy niewolniczej nie posiadają dostatecznej motywacji do wykonywania swych zadań stosowny błyskawicznie i prawidłowo, ponieważ nie czerpią z tego jakichkolwiek zysków. Praca niewolnicza była wiec pracą zdecydowanie mało wydajną, a przymus oraz kary cielesne motywacją o dużo niższą aniżeli wynagrodzenie. W okresie gospodarki feudalnej, właściciele dużych posiadłości ziemskich byli także w pewnym stopniu posiadaczami ludzi zamieszkujących należące do ich majątku wsie.

Chłopi oprawieni byli pracować dla feudała, innymi słowy odrabiać tak oznaczaną pańszczyznę. Przypisani byli w dodatku do swoich wsi i bez zezwolenia pana nie mogli zmieniać miejsca, w którym żyli. W stosunku do niewolnictwa system feudalny był dla poddanych o tyle poprawniejszy, że nie sprzedawano ich na targach, jak zwierzęta robocze, nie oglądając się choćby na rozbijanie małżeństw oraz rodzin.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.