Debman.pl

Internetowe porady

Robot koszący trawę – jak o niego zadbać?

Roboty koszące są też nazywane kosiarkami automatycznymi. Pracują praktycznie bezobsługowo i dbają o nasz trawnik samodzielnie. Wymagają jednak zadbania – czyszczenia i konserwacji. Pracują codziennie, w różnych warunkach pogodowych. Jak o nie dbać byśmy mogli się cieszyć długim czasem użytkowania?

Roboty koszące pracują w systemie codziennym. Ścinają trawę minimalnie na konkretnej powierzchni. Ta powierzchnia jest codziennie inna. Dzięki temu w całym cyklu trawnik zostaje pokoszony na całej powierzchni. Pracują również w delikatnym deszczu. Koszą trawę na niewielkiej wysokości. To sprawia, że sporo skoszonej trawy osadza się na robocie. To oczywiście całkowicie naturalne. Wymaga on jednak systematycznego czyszczenia, o czym trzeba pamiętać.

Należy pamiętać, że czyszczenie urządzenia nie ma na celu jedynie aspektu wizualnego. Pozwala ono zachować sprzęt w jak najlepszych stanie technicznych. Dodatkowo trawa zgromadzona w zakamarkach obudowy potrafi ważyć nawet do 1 kg! Nie ułatwia to pracy urządzenia. Ciężar urządzenia jest zwiększony. Może to powodować szybszą eksploatację akumulatora. Należy również pamiętać, że trawa zgromadzona w zakamarkach zwyczajnie gnije.

Jak więc czyścić robota do trawy?

Najlepiej oczywiście przeczytać instrukcję obsługi przed czyszczeniem. Możemy również poprosić o przedstawienie schematu i radę. Autoryzowany dealer robotów koszących chętnie nam zaprezentuje jak to się powinno robić.

Co ważne, pamiętajmy o jednej istotnej rzeczy. Nie należy czyścić robota pod strumieniem wody z węża ogrodowego! Możemy go w ten sposób uszkodzić. Najprostszym sposobem na czyszczenie kosiarki automatycznej jest użycie szczotki lub gąbki. Bardzo skuteczną opcją jest również zastosowanie sprężonego powietrza do czyszczenia robota.

Jak często to robić?

Swobodnie możemy się sami zająć czyszczeniem robota. Nie trzeba go regularnie zawozić do serwisu w celu czyszczenia. Możemy to robić z różną częstotliwością, zależnie od potrzeb. Może to być raz w miesiącu lub co tydzień czy dwa. Czyszczenie trwa kilka do kilkunastu minut. Nie trwa tak długo, jak czyszczenie tradycyjnej kosiarki. Nie jest również tak pracochłonne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.