Debman.pl

Internetowe porady

Czym charakteryzuje się schizofrenia prosta?

Schizofrenia jest chorobą, jaką wolno podzielić na parę rodzajów. Jednym z nich jest schizofrenia łatwa. Osoba, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej jedynie ujemne objawy, które połączone są z obniżoną aktywnością życiową czy też z brakiem tej aktywności. Chory staje się obojętny na rzeczywistość, jaka go otacza. Nawet jego własny los go nie intryguje. Dodatkowo przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny oraz bierny. Czuje, że nie jest fragmentem społeczeństwa, słabo czuje emocje.

Schorowany izoluje się. Bez pośpiechu pogarsza się jego samopoczucie oraz traci chęci do życia. Poza tym zauważalne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z czasem zaczyna je wyraźnie lekceważyć, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych. Dlatego również ten rodzaj schizofrenii uchodzi za dość dotkliwy. Schizofrenia prosta występuje dosyć sporadycznie, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak oraz farmakoterapia. To kłopotliwe szanse na wyleczenie są małe. Często uważamy kogoś za dziwaka, a aczkolwiek może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Należałoby pamiętać, że schizofrenia to choroba ludzka, jaka czasem pojawia się nagle, a od czasu do czasu rozwija się długie miesiące oraz nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma jakichkolwiek podejrzeń. Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów. Jeśli wobec tego w należącej do nas rodzinie, czy wśród znajomych zauważamy, że ktoś zachowuje się inaczej niż zazwyczaj trzeba zwrócić na to uwagę.

Takie zmiany nie muszą bezsprzecznie od razu oznaczać choroby, jakkolwiek należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że w wypadku podejrzenia takiej choroby nieodzowna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, jednakowoż jeżeli rzeczywiście lekarz zakomunikuje chorobę, potrzebne będzie leczenie oraz pobyt w szpitalu. Jeżeli w następstwie tego obserwujemy, że ktoś nam bliźni ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy także popada w stany lękowe to należy zareagować.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.