Debman.pl

Internetowe porady

Centralne ogrzewanie oraz moc pieca – jakie wybrać do domu?

Stworzony przez nas pionierski wyśniony dom należy ogrzać. Przed nami stoi wybór czym oraz jak będziemy ogrzewać skonstruowany przez nas dom jednorodzinny. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać? Chwilowo na rynku obecnych jest dużo korporacji zajmujących się fabrykacją oraz sprzedażą pieców. Branża też niezmiernie błyskawicznie się rozwija, powstają coraz to innowacyjne, konkurencje firmy dlatego mamy znaczny wybór. Do wyboru mamy piece zasilane na paliwa stałe – węgiel, eko groszek lub miał – lub paliwa ciekłe/płynne – gaz i biopaliwa. Należy zastanowić się nad wyborem typu zasilania bo odbije się to w następnej kolejności na kosztach ogrzewania. Jedne paliwo jest bardziej kaloryczne od drugiego tudzież to drugie jest tańsze od pierwszego. Wypada też przekalkulować jaka moc grzewcza jest nam potrzebna.

Wolno wypytać znawców lub ewentualnie przedstawicieli korporacji, jakie piece są właściwe do danego typu paliwa i jaki najporządniej sprawdził by się w mieszkaniu o danym metrażu – sprawdź mini piecyk na drewno. Jest to ważne bo do każdego pieca instaluje się inną instalację oraz zachowuje się innego typu zabezpieczenia bezpieczeństwa. Przed zakupem pieca do domu należy uwzględnić jaką moc potrzebujemy. Piec nie może być za znaczny ani za mały. Moc musi być optymalnie dobrana do stworzonego przez nas zapotrzebowania. Przez kupnem powinniśmy uwzględnić parę czynników takich jak stan ogrzewanego obiektu oraz stan izolacji. Liczba osób zamieszkujących mieszkanie także ma duże znaczenie.

Najważniejszym jednak wskaźnikiem jest ogólna powierzchnia wszystkich pomieszczeń oraz to czy piec służyć będzie również do podgrzewania wody użytkowej ( przy obliczeniach należy wtenczas dodać około 30 procent mocy). Piece o mocy 12-15 kW roztropnie starczają do ogrzania nawet dwustu metrów kwadratowych domu. Moc pieca oblicza się zwielokrotniając przestrzeń pomieszczeń użytkowych (w metrach kwadratowych) przez wysokość tych pomieszczeń i mnoży przez 40 gdy posiadamy nowiutką, dobrą izolację czy też przez 60 w wypadku słabej izolacji. Wynik mocy pieca otrzymywany jest w watach. Obliczenia jesteśmy w stanie wykonać sami. Profesjonalista, znający się na rzeczy, zrobi to niemniej jednak lepiej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.