Debman.pl

Internetowe porady

Pluskwa domowa – jak ją rozpoznać i zwalczać?

Podobnie jak komary, pluskwy domowe żywią się naszą krwią, ale znacznie trudniej jest je wykryć i zwalczyć. To owady atakujące nocą, kiedy śpimy. Jeśli pojawią się w domu, należy jak najszybciej zdecydować się na dezynsekcję, ponieważ roznoszą bakterie gronkowca złocistego, wywołującego m.in. zespół wstrząsu toksycznego. Jak wykryć pluskwy? Skąd się biorą?

Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwy nie mają skrzydeł, długość ich ciała wynosi od 4 do 6 mm. To czerwonobrązowe owady z czułkami, które wykorzystują do znalezienia żywiciela. Rozpoznają go po zapachu krwi, ale wyczuwają też temperaturę ciała. Pluskwa może bez trudu poruszać się po nierównych powierzchniach. Jeśli nie znajdzie żywiciela, jest w stanie zapaść w hibernację i przeżyć nawet 12 miesięcy.

Skąd biorą się pluskwy? Najczęściej sami je przenosimy, np. z publicznych środków transportu, pobytu w pensjonacie czy poprzez kupowanie używanych mebli. W blokach owady mogą przejść od sąsiednich mieszkań, czasem przenoszą je wolnożyjące zwierzęta.

Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy?

Żeby sprawdzić, czy w domu pojawiły się pluskwy, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Bardzo często pogryzienia są jedynym śladem, który może nas naprowadzić. To występujące w grupach czerwone plamki. Kolejnym znakiem mogą być ciemne punkciki na pościeli, które po zwilżeniu zmieniają kolor na ciemnoczerwony. Możemy znaleźć je także na innych meblach i w różnych zakamarkach.

Pluskwa domowa uwielbia ciasne szczeliny. Zazwyczaj żeruje pod ramami obrazów, w spojeniach łóżek i tapczanów, na tapicerowanych częściach mebli, zasłonach, żaluzjach, za listwami podłogowymi oraz w załamaniach materiałów. Mitem jest, że owad pojawia się tylko tam, gdzie jest brudno. Tak naprawdę preferuje on miejsca stosunkowo czyste i może pojawić się w każdym domu.

Jak zwalczać pluskwy?

Jest wiele domowych sposobów na pozbycie się pluskiew, ale nie są one skuteczne. Stosowanie olejków eterycznych, kminku, spirytusu czy mieszanki nafty i maści rtęciowej prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Może się zdarzyć, że owady zapadną w hibernację, ale uaktywnią się po pewnym czasie, aby znów wyruszyć na poszukiwania żywiciela. Żeby zwalczyć pluskwy, najlepiej jak najszybciej zdecydować się na profesjonalną dezynsekcję. Wbrew pozorom nie jest to bardzo duży wydatek. Fachowcy wybiorą odpowiednią metodę zwalczania pluskiew, co zwiększa szanse na ich wyeliminowanie. Samodzielne stosowanie różnych preparatów do dezynsekcji może sprawić, że owady uodpornią się na nie, a to później utrudni pracę profesjonalistom.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.