Debman.pl

Internetowe porady

Jak przygotować formalności do pogrzebu?

To przykre śmierć na nas nie zaczeka – wielokrotnie odejście bliźniej osoby nadchodzi w bynajmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście są eksperci, którzy pomogą, nawet wówczas, kiedy zgon nastąpił poza granicami kraju bądź w innych niezwyczajnych miejscach. Ten kłopot, to przewóz zwłok do kraju. Prawdopodobnie większa część ludzi wyjeżdżających na wakacje gdziekolwiek w świat, nie sprawdza, czy ich zabezpieczenie obejmuje transport zwłok na cmentarz do kraju zamieszkania.

A przecież Ci, jacy w przeróżnych zagranicznych wypadkach losowych zakończyli swoje życie, także nie przypuszczali, iż już nie wrócą do własnych bliskich. Przecież wyjazd był jedynie na kilka dni… Czyli polisa na tę przygnębiającą okoliczność powinna być wprost wymagana od wszelkich zleceniodawców wyjazdów, czy też biur podróży. Tu cmentarz puszczykowo wszystkie formalności załatwi, pomoże, ale współczucie dla bliskich nie ma nic wspólnego z prawami ekonomii – za wykonaną usługę należy zapłacić. O ile koszt transportu zwłok pojazdem okaże się do przyjęcia, o tyle transport lotniczy ma okazję być dla bliskim kosztem nie do udźwignięcia.

Warto o tym nie zapominać przed spakowaniem walizki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno oraz czytelnie określa nasze powinności przed cudzoziemskimi podróżami oraz w ich trakcie – należy posiadać istotny paszport, czy też dowód osobisty, w zależności od kraju, do jakiego się wybieramy, w wypadku wyjazdu do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej zaopatrzyć się w kartę EKUZ, jaka uprawnia do bazowego leczenia i wykupić w poważnym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę od następstw nieszczęśliwych przypadków oraz sumptów leczenia. Tutaj, z naporem na prawdopodobne sprowadzenie zwłok do kraju. Każdy zakład pogrzebowy pomoże bliskim zmarłej osoby w sprowadzeniu zwłok do kraju, niemniej jednak związane jest to z rozległymi kosztami. Może się okazać, że transport zwłok na cmentarz, najzwyczajniej w świecie zrujnuje finansowo najbliższych. Karta EKUZ, zapewnia możliwość bazowego leczenia w państwach unijnych, lecz nie jest podstawą do przewozu ciężko chorych bądź transportu zwłok do kraju. Nie zapominajmy, iż przewóz zwłok jest niezmiernie kosztowną sprawą, a bez pomocy firmy wykwalifikowanej w tym zakresie, sami niczego nie dokonamy. Ma prawo się zdarzyć przykra sytuacja, że z powodu braku środków, rodzina wymuszona będzie do pozostawienia bliskiej osoby w kraju, w którym ona zmarła.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.