Debman.pl

Internetowe porady

Czy fotowoltaika oraz technika solarna są rentowne?

Kolektor słoneczny, nie istotne, czy chodzi tu o kolektor płaski, lub próżniowy, gdyż te są zwykle zastosowane, mają dobrą instalację, jaka umożliwia wykorzystanie takiego kolektora w celu dostarczenia budynkowi, mieszkaniu odpowiedniej energii cieplnej. Co ma prawo okazać się najlepszą instalacją? Jednym z najtańszych rozstrzygnięć jest wykorzystanie kolektora w instalacji grawitacyjnej. Jakie są korzyści? Chociażby takie, iż nie należy instalować pompy obiegowej – przetestuj także panele słoneczne Kraków. Jest to spowodowane tym, że ogrzana woda sama płynie do góry. Poza tym zbiornik, jeśli będzie zamontowany wyżej kolektora, nie będziemy musieli wydawać na zbędne sprzęty. Jest jeszcze inny sposób, innymi słowy zastosowanie pompy cyrkulacyjnej, tłoczącej zimną wodę do kolektora. Taki sposób na ogół używany w domkach jednorodzinnych sprawia, iż woda, która przepływa przez kolektor musi spełniać wymogi stawiane wodzie pitnej. W jaki sposób? Taka woda nie może zawierać zanadto niemało żelaza.

Wykorzystując cały rok należy pamiętać o zastosowaniu glikolu. Wypada także pamiętać, że takie ogrzewanie wody użytkowej jest dopuszczalne dzięki wymiennikowi. Instalacja kolektora słonecznego na pewno nie jest aż taka łatwa, właśnie dlatego każdy z nas, jaki zastanawia się nad tą inwestycją, ma obowiązek dowiedzieć się, co może mu to dać i czy w ogóle mu się to opłaci. Należy oznajmić, iż koszt systemu solarnego to nie tylko sam kolektor. Do kosztów inwestycji kwalifikujemy dużo elementów, takich jak rury, zasobnik, dodatkowy wymiennik lub też grzałka elektryczna, pompa cyrkulacyjna, zawory oraz automatyka.

Należałoby zwrócić też na eksploatację takiego kolektora słonecznego. Ma obowiązek on przechodzić przeglądy instalacji, jakie mają na celu eliminowanie potencjalnych awarii i wymiana zużywających się szczegółów. Tak więc musimy zdać sobie sprawę z tego, że takie panele fotowoltaiczne nie ogrzeją naszego mieszkania, są one w Polsce zastosowane w głównej mierze w celu ogrzania wody użytkowej, lub w basenach, a nie do ogrzania mieszkania. Niemniej jednak taka instalacją może okazać się w głównej mierze opłacalna u rodzin, w jakich zużywa się dużo wody, użytkowej, jak i w basenach. Możemy nawet zmniejszyć ponad 50% wydatków ogrzania takiej wody.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.